Jeśli nie wiesz, od jakiego produktu zacząć, napisz do mnie, a postaram Ci się pomóc!

Kwas hialuronowy i jego funkcje

Kwas hialuronowy (HA) jest polisacharydem o dużej masie cząsteczkowej, składającym się z powtarzających podjednostek N- acetyloglukozaminy i kwasu glukuronowego. Osoba o masie ciała 70 kg ma około 15 g kwasu hialuronowego rozmieszczonego po całym organizmie. Jest on obecny w stawach, skórze, oczach oraz innych narządach i tkankach organizmu. Z 15 g całkowitego kwasu hialuronowego, codziennie tracimy około 30%, czyli około 5 gram. Aż połowa kwasu znajduje się w obrębie naszej skóry, głównie w skórze właściwej, chociaż w poszczególnych warstwach naskórka również go znajdziemy. Badania wykazują, że HA jest ściśle zaangażowany w proces proliferacji i różnicowania keratynocytów. W skórze właściwej HA jest odpowiedzialny za regulację bilansu wodnego i utrzymanie struktury komórkowej. Fakty te sugerują, że kwas hialuronowy jest ważną substancją utrzymującą zdrową skórę. Dlatego suplementacja kwasem hialuronowym jest uzasadniona.

Doniesiono, że postacie HA o dużej i małej masie cząsteczkowej wykazują odmienne efekty biologiczne, w których może pośredniczyć ich unikalne wiązanie z receptorami CD44. Wiele badań wykazało, że kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej wykazuje działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie proliferacji i mobilności komórek. Odwrotnie, zaobserwowano, że kwas hialuronowy o małej masie cząsteczkowej stymuluje proliferację i mobilność komórek, powodując w ten sposób działanie prozapalne. Kwas wielkocząsteczkowy działa antyangiegennie i neutralizuje wolne rodniki, małocząsteczkowy stymuluje proces angiogenezy i zwiększa produkcję metaloproteinaz. Ogólnie HA może być zaangażowany w różne interakcje komórkowe (różnicowanie, proliferacja, rozwój i rozpoznawanie komórek) oraz funkcje fizjologiczne (nawilżenie, równowaga nawodnienia, struktura macierzy i interakcje przestrzenne).

Suplementacja kwasem hialuronowym

Naukowe potwierdzenie suplementacji kwasem hialuronowym

Poniżej przedstawię Wam najważniejsze badania naukowe, które miały na celu zbadanie celowości suplementacji kwasem hialuronowym.

 1. W randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu, ludzie z chronicznie suchą skórą (średni wiek ± SE; 26,7 ± 6,6) otrzymywali 240 mg / dzień HA przez 6 tygodni. Cztery fazy oceny przeprowadzone przez dermatologa wykazały, że stan suchej skóry twarzy i całego ciała uległ istotnej poprawie, odpowiednio w grupie HA w porównaniu z grupą placebo po 3 i 6 tygodniach przyjmowania.
 2. W randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu, udział wzięły kobiety w średnim wieku, z suchą skórą (średnia wieku ± SE; 43,6 ± 4,6). W grupie suplementującej HA było 19 kobiet, które przyjmowały 120 mg kwasu hialuronowego dziennie. Stwierdzono u nich znaczny wzrost nawilżenia skóry w porównaniu z grupą placebo (20 kobiet) po 3 i 6 tygodniach spożycia. Badanie pokazuje, że spożywanie 120 lub 240 mg kwasu hialuronowego dziennie przyczynia się do zwiększenia nawilżenia skóry.
Suplementacja kwasem hialuronowym
Badania naukowe oceniające wpływ suplementacji kwasem hialuronowym
Suplementacja kwasem hialuronowym
Badania naukowe oceniające skuteczność kwasu hialuronowego

Możliwy mechanizm działania kwasu hialuronowego

Przyjmowany doustnie HA zwiększa nawilżenie skóry i poprawia wyniki leczenia u pacjentów z suchą skórą. Podaje się również, że kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm i częściowo rozprowadzany do skóry. Połknięty HA przyczynia się do zwiększonej syntezy kwasu hialuronowego i sprzyja proliferacji fibroblastów. U ludzi spożywany kwas hialuronowy jest rozkładany przez bakterie jelitowe. Badania sugerują, że połknięty kwas hialuronowy powinien dotrzeć do skóry przez układ krwionośny i limfatyczny. Jednak dalsze badania muszą wyjaśnić dokładny mechanizm wchłaniania spożywanego kwasu hialuronowego.

Doniesienia dotyczące wchłaniania strawionego HA ujawniają, że częściowo zdepolimeryzowany HA jest wchłaniany przez przewód pokarmowy, podczas gdy nienaruszony kwas hialuronowy jest wchłaniany przez układ limfatyczny. Zarówno częściowo zdepolimeryzowany, jak i całkowicie nienaruszony HA zostaje rozprowadzony również do skóry. Oligosacharydy kwasu hialuronowego zwiększały produkcję HA w ludzkich fibroblastach, prawdopodobnie poprzez wypieranie endogennego HA z receptorów. Badania sugerują, że zarówno kwas hialuronowy, zarówno o niskiej, jak i wysokiej wielkości cząsteczki przenosi się do skóry i wpływa na fibroblasty, sprzyjając syntezie HA i proliferacji komórek, co przyczynia się do nawilżenia skóry.

HA jest rozkładany na 2- do 6-członowe polisacharydy przez bakterie jelitowe, a te polisacharydy są częściowo wchłaniane do organizmu przez jelito cienkie. Wiadomo, że po rozkładzie HA, wolne polisacharydy migrują do stawów i innych tkanek. Wyniki badań klinicznych na ludziach wykazały, że kwas hialuronowy podawany doustnie jest prawdopodobnie wchłaniany i rozprowadzany do skóry przy zachowaniu jej aktywności biologicznej. Obie formy HA (mało i wielkocząsteczkowy kwas) pobudzają fibroblasty do wzrostu endogennego kwasu hialuronowego. W wielu badaniach wykazano, że dosutne przyjmowanie HA w dawce 100-240 mg na dobę spowodowała statystyczny wzrost poziomu nawilżenia nasórka.

Podsumowanie

Jak sami widzicie suplementacja kwasem hialuronowym jest potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Wykazano, że kwas hialuronowy biologicznie aktywny może być transportowany do skóry i tam może stymulować syntezę endogennego HA. Liczne publikacje sugerują, że suplementacja kwasem w dawce minimum 100 mg na dobę zwiększa nawilżenie oraz elastyczność skóry. Przy wyborze suplementu kierujcie się nie tylko dawką kluczowego składnika aktywnego- kwasu hialuronowego, ale również szukajcie produktu z innymi substancjami aktywnymi, witaminami i wyciagami roślinnymi.

Suplementacja kwasem hialuronowym
Hyaluron Drink

Takim produktem jest Hyaluron Drink marki Proceanis. Oprócz kwasu hialuronowego w swoim składzie posiada również:  ekstrakt z granatów, syrop z kwiatów kokosa, witaminę C, koncentrat marchwi, szafran, cynk, niacynę, witaminę A oraz biotynę. Wyjątkowy zestaw składników aktywnych potęguje efekty suplementacji. Ich połączenie gwarantuje synergistyczne działanie. Witamina C pobudza produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego oraz produkcję ceramidów. Witamina A hamuje metaloproteinazy i jest silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo jest to produkt wegański i całkowicie naturalny, nie zawiera substancji słodzących, aromatów oraz barwników. Opakowanie Hyaluron Drink jest w pełni biodegradowalne. Niżej podsyłam Wam link do produktu. https://proceanis.pl/produkt/proceanis-kompleks-hialuronowy/

A Wy suplementujecie kwas hialuronowy? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Literatura

 1. Kajimoto O, Odanaka W, Sakamoto W, Yoshida K, Takahashi T. Kliniczne działanie diety kwasu hialuronowego na suchą skórę – obiektywna ocena za pomocą mikroskopowego analizatora powierzchni skóry – J New Rem & Clin. 2001; 50 (5): 548–560
  2. Sato T, Sakamoto W, Odanaka W, Yoshida K, Urushibata O. Kliniczne efekty diety kwasu hialuronowego na suchą i szorstką skórę. Aesthe Derma. 2002; 12 : 109–120
  3. Sato T, Yoshida T, Kanemitsu T, Yoshida K, Hasegawa M, Urushibata O. Kliniczne działanie diety kwasu hialuronowego na nawilżenie suchej skóry. Aesthe Derma. 2007; 17 : 33–39.
  4. Yoshida T, Kanemitsu T, Narabe O, Tobita M. Poprawa suchej skóry dzięki żywności zawierającej kwasy hialuronowe pochodzące z fermentacji mikrobiologicznej. J New Rem & Clin. 2009; 58 (8): 143–155.
  5. Terashita T, Shirasaka N, Kusuda M, Wakayama S.Skład chemiczny niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego z (kurczaka) i utrzymywanie nawilżenia nart przez test kliniczny. Wspomnienia Wydziału Agri Uniwersytetu Kinki. 2011; 44 : 1–8.
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4281855/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3512263/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5522662/
  9.file:///C:/Users/artur/Downloads/Oral%20Administration%20of%20High%20Molecular%20Weight%20Hyaluronan.pdf
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871318/
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213755/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4213400/
  13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4065935/
  14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110621/