Jeśli nie wiesz, od jakiego produktu zacząć, napisz do mnie, a postaram Ci się pomóc!

Coraz więcej osób uważa, że suplementacja kolagenem nie ma najmniejszego sensu, jeszcze do wczoraj sama tak uważałam, zawsze negowałam przyjmowanie kolagenu, ale przypadkowo trafiłam na jedno badanie naukowe, a potem na masę innych, które sprawiły, że zaczęłam się nad tym mocniej zastanawiać. Poniżej przedstawię Wam badania, z których wynika że suplementacja kolagenem przynosi efekty biologiczne, badania są z okresu 2013-2020, żadne z nich nie jest badaniem sponsorowanym.

Food & Fitness After 50: The Scoop on Collagen – Christine Rosenbloom, PhD,  RD, FAND

 Badania

W badaniu wzięło udział 69 kobiet w wieku 35-55 lat, zostały losowo przydzielone do grup otrzymujących 2,5 g lub 5,0 g hydrolizatu kolagenu lub placebo przez 8 tygodni. Już po  4 tygodniach suplementacji u kobiet stwierdzono istotnie statystycznie wyższy poziom elastyczności skóry, poziom nawilżenia wzrósł w niewielkim stopniu.

 Przeprowadzono dwa badania kliniczne z kontrolą placebo w celu oceny wpływu codziennej doustnej suplementacji peptydami kolagenowymi na nawilżenie skóry, na gęstość kolagenu za pomocą ultradźwięków o wysokiej rozdzielczości oraz na fragmentację kolagenu metodą odbiciowej mikroskopii konfokalnej. Doustna suplementacja peptydem kolagenowym znacznie zwiększyła nawilżenie skóry po 8 tygodniach stosowania. Znacząco wzrosła gęstość kolagenu w skórze właściwej, a fragmentacja sieci kolagenu w skórze znacznie spadła już po 4 tygodniach suplementacji. 

Przeprowadzono randomizowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo, dotyczące spożycia dwóch rodzajów hydrolizatów kolagenu, które składają się z różnych ilości bioaktywnych dipeptydów Pro-Hyp i Hyp-Gly. Poprawę warunków skóry, takich jak nawilżenie skóry, elastyczność, zmarszczki i szorstkość, porównano z grupą placebo, na początku badania oraz w 4 i 8 tygodniu po rozpoczęciu badania. Dodatkowo oceniano bezpieczeństwo suplementacji diety tymi peptydami badaniami krwi. Hydrolizat kolagenu o większej zawartości bioaktywnych peptydów kolagenowych (H-CP) wykazał znaczną i większą poprawę niż hydrolizat kolagenu o niższej zawartości bioaktywnych peptydów kolagenowych (L-CP) i placebo, w nawilżeniu skóry twarzy, elastyczności, widoczności zmarszczek w porównaniu z grupą placebo. 

Przeprowadzono podwójnie ślepą próbę, randomizowaną, kontrolowaną placebo z udziałem 120 osób, które codziennie spożywały płynny nutraceutyk zawierającym hydrolizowany kolagen rybi, witaminy, przeciwutleniacze i inne składniki aktywne przez 90 dni. Pacjenci spożywający testowany produkt wykazywali ogólny znaczący wzrost elastyczności skóry (+ 40%; P <.0001) w porównaniu z placebo. Analiza histologiczna biopsji skóry wykazała pozytywne zmiany w architekturze skóry, z redukcją elastozy słonecznej i poprawą organizacji włókien kolagenowych w badanej grupie.

Teraz czas na metaanalizę. Do przeglądu włączono jedenaście badań obejmujących łącznie 805 pacjentów. W ośmiu badaniach stosowano hydrolizat kolagenu, 2,5 g / dobę do 10 g / dobę, przez 8 do 24 tygodni, w leczeniu odleżyn, suchości skóry, starzenia się skóry i cellulitu. W dwóch badaniach stosowano trójpeptyd kolagenu w dawce 3 g / dobę przez 4 do 12 tygodni, przy znacznej poprawie elastyczności i nawilżenia skóry. Wreszcie, jedno badanie z użyciem dipeptydu kolagenu sugeruje, że skuteczność przeciwstarzeniowa jest proporcjonalna do zawartości dipeptydu kolagenu. Wstępne wyniki są obiecujące w przypadku krótko- i długoterminowego stosowania doustnych suplementów kolagenu w celu przyśpieszenia procesu gojenia się ran i w profilaktyce starzenia się skóry. Doustne suplementy kolagenowe zwiększają również elastyczność skóry, nawilżenie i gęstość kolagenu w skórze. 

W innym badaniu klinicznym przeprowadzonym przez Prokscha i wsp . zaobserwowano znaczny wzrost zawartości kolagenu I i elastyny ​​w skórze kobiet, które spożywały peptydy kolagenowe przez 8 tygodni.

Z czego może wynikać efektywność suplementacji kolagenem?

Dowody uzyskane z tych systematycznych przeglądów wskazują, że doustne podawanie nienaruszonego lub zhydrolizowanego kolagenu poprawia kliniczne objawy zdrowia skóry. Prawie wszystkie z włączonych badań donosiły o korzystnych skutkach suplementacji kolagenu i nie zaobserwowano żadnych niespójności w tym zakresie między badaniami. Podkreśla się bezpośredni wpływ peptydów kolagenowych na fibroblasty, sugeruje się makrofagi M2 również odpowiadają za efekt biologiczny suplementacji.

W badaniach wykazano, że suplementacja poprawia funkcję bariery skórnej, indukuje syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego oraz pobudza wzrost i migrację fibroblastów.

Liczne badania wykazały, że peptydy powstałe w wyniku spożycia hydrolizatu kolagenu i wykryte w krwiobiegu mają właściwości chemotaktyczne dla fibroblastów skóry, wspomagając proces regeneracji skóry.

 Badania wykazały, że peptydy kolagenu prolilo-hydroksyprolina (Pro-Hyp) i hydroksyprolilo-glicyna (Hyp-Gly) wywierają chemotaksję na fibroblasty skóry i zwiększają proliferację komórek. Dodatkowo Pro-Hyp zwiększa produkcję kwasu hialuronowego przez fibroblasty skóry. Odkrycia te sugerują, że ilości Pro-Hyp i Hyp-Gly we krwi są ważnymi czynnikami wykazującymi skuteczność hydrolizatów kolagenu na zdrowie skóry.

 Hydrolizat kolagenu według badań charakteryzuje się szybkim wchłanianiem w przewodzie pokarmowym, przenikaniem do krwiobiegu w postaci małych peptydów i akumulacją w skórze 96 godzin po spożyciu. 

Aktywowane przez hydrolizat kolagenu fibroblasty powodują produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Po spożyciu peptydy kolagenowe mogą pozostawać w skórze właściwej do 14 dni.

Po spożyciu zhydrolizowanego kolagenu w krwiobiegu wykryto prolinę i hydroksyprolinę.

Suplementacja peptydami kolagenowymi wykazała szczególnie stymulujący wpływ na metabolizm komórkowy skóry, poprawiając biosyntezę białek macierzy zewnątrzkomórkowej, a tym samym przywracając strukturę skóry.  Efekty biologiczne promowane przez pochodzące z żywności peptydy kolagenowe są związane ze spożyciem kolagenu w jego hydrolizowanej postaci. Specyficzna i złożona wieloetapowa hydroliza prowadzi do powstania biologicznie aktywnych peptydów kolagenowych, które, jak udowodniono, stymulują metabolizm skóry i mają pozytywny wpływ na właściwości skóry.

Chociaż ogólnie uważa się, że produkty pochodzące z kolagenu są hydrolizowane do aminokwasów w przewodzie pokarmowym przed wchłonięciem do układu krążenia, istnieje wiele dowodów wskazujących, że peptydy mogą być wchłaniane częściowo w stanie nienaruszonym.

Jak widzicie, według badań suplementacja kolagenem teoretycznie ma sens, nie jest to pojedyncze badanie, a jest ich naprawdę sporo i w sumie ogromna grupa badawcza brała udział w tych badaniach. Wykluczyłam badania, które badały konkretny produkt, dla mnie obiektywizm takiego badania jest ograniczony. Z pewnością znajdziecie badania, które wykażą coś zupełnie innego, ale warto wiedzieć że dowody na skuteczność suplementacji kolagenem też są. Argumenty na skuteczność tej suplementacji uważam, że są rzetelne i logiczne. Jestem ciekawa Waszej opinii na ten temat. 🙂

Linki do badań:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.13435 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23949208/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26840887/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7271718/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566836/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/